Mitől jön ki a merevítő?
A merevítőről megoszlanak a vélemények, mégis, a legtöbben a merevítős melltartót hordunk.
A merevítővel viszont előfordulhat, hogy meggyűlik a baj, például eltörik, kijön az anyagból és akkor lehet rögtön venni egy új melltartót. De mitől is jöhet ki, törhet el a merevítő, és hogyan előzzük meg a bajt?
A merevítő deformálódásának legfőbb okai:
Rossz méret választás
Nyomás hatására meghajlik, csavarodik a merevítő
Rossz méret-választás
Talán ez az egyik leggyakoribb oka a problémák létrejöttének. Ha a kisebb méretet hordunk, mint kellene (és sajnos a nők 80%-a rossz melltartó méretet visel) ez a kényelmetlenség mellett a merevítő deformálódásához, töréséhez, kibújásához is vezethet. A kelleténél kisebb melltartó viselése ugyanis akkora nyomást gyakorol a merevítőkre, hogy a nem kívánatos nyíró erők hatására azok eltörhetnek a túlzott terheléstől.
Gyakori ez a jelenség az úgynevezett "szélső" méreteknél is, amikor kénytelenek vagyunk a fellelhető legnagyobb méretet megvásárolni, de valójában még az sem elég. A szegény merevítő olyan extra terhelések van kitéve, hogy hamarabb feladja, mint elvárnánk.
Ha helyes a méret választás, akkor nem kizárólag a merevítőkre hárul az összes terhelés, hanem a vállpántok és a körpánt is szerepet kap a súly elosztásában. Amikor a kosárméret kicsi a mellek méretéhez képest, akkor a merevítőkre olyan irányú erők hatnak, melyeket hosszú távon nem képes elviselni az anyaguk.
Ezért is fontos, hogy a méretválasztás előtt mindig mérjük le és határozzuk meg az aktuális méretünket a méret-táblázat útmutatója lapján.
Ha helyes a méret, akkor a merevítők szépen a mellkasra fekszenek, nem vágnak be középen szépen összezárnak a két mell között. A hónaljakba nem vágnak be, ugyanakkor elég magasan feljönnek ahhoz, hogy oldalt is képesek legyenek tartani a melleket.
A melltartó mosása
A merevítő kibújásának gyakran a helytelen mosás az oka. A melltartókba bevarrt címke tartalmazza a kezelési és mosási útmutatót, melyet érdemes betartani.
Általános szabály, hogy a merevítős melltartónak a kézi mosás a legjobb, és bármiféle garanciát is csak kézi mosás esetén szoktak vállalni a melltartókra. Ám a legtöbb melltartó gépi mosást is elviseli, ha 30 fokosnál nem melegebb vízben mossuk, és alacsony fordulatszámon centrifugázzuk, vagyis a kímélő programot használjuk. Amit viszont mindenképpen tilos, az melltartó gépi szárítása, ami azonnali tönkremenéshez vezet. A szárítás közbeni hőhatást ugyanis nem viseli el a merevítő fémes anyaga.
Kimondottan ajánlatos a mósózsák használata, így nem gubancolódik, keveredik össze a melltartó a többi ruhával, amelyek súly szintén nyomhatja, eldeformálhatja, kinyomhatja a merevítőt. Arról pedig (talán mondani sem kell) szó sem lehet, hogy valakinek eszébe jusson kivasalni a merevítős melltartóját!
Ár és minőség – a drágább jobban megéri...
A legtöbb olcsó merevítős melltartóhoz, olcsóbb anyagokat használnak fel, és igaz ez a merevítőre is. A minőségi márkák figyelnek az alapanyagok megfelelő minőségére, így termékeik tartósabbak beleértve a merevítőt is.
Ez persze, nem jelenti azt, hogy a jó minőségű melltartó mindent kibír, és bármire fogható. Csak akkor tud az elvárásoknak megfelelően viselkedni, ha helyes a méretválasztás és megfelelő a mosási eljárás.
Lehet, hogy a minőségi melltartó egy egyszeri nagyobb kiadásba kerül, ám általában háromszor négyszer olyan tartós, mint az olcsóbb darabok, melyektől nem várhatsz hosszú élettartamot. Márpedig nincs annál dühítőbb, mint amikor a jól bevált kedvenc darab egyszer csak felmondja a szolgálatot, lehetőleg a legrosszabb időpontban.
Mit tehetsz ha kiugrott a merevítő?
A legegyszerűbb és leggyorsabban kivitelezhető, ha vastagabb cérnával visszaöltögeted a lyukat, ahol kibújt a merevítő. Az is jó megoldás lehet, ha pl. körömlakkal kis bunkót készítesz a merevítő végére, hogy ne legyen szúrós a vége és utána varrod vissza.
Vannak akik erős raktapasszal ragasztják be lyukat, melynél kérdéses, hogy hány mosást bír ki, leesés nélkül.