A harisnya története sokkal régebbről való és sokkal színesebb, mint gondolnád. Időnként még meglepő is. És nagyon téved,aki úgy gondolja, hogy ez a ruhadarab modern találmány. Ezért ma szeretnénk megosztani veled egy történetet arról, hogy a harisnya milyen szerepet játszott az évszázadok során. Ez a történet visszavisz azookba az időkbe, amikor a harisnyanadrág - a mai nő számára teljesen természetes mindennapi ruhadarab- sok nő számára csak álom volt.
Kezdetben csak a férfiaknak
Az első középkori harisnya minden tekintetben különbözött a modern harisnyáktól. Valójában nem annyira harisnyanadrág volt, mint inkábbharisnya - a comb tetejéig ért, és a csípőnél a derék övéhez voltak kötve. Harisnyának hívták ezt a ruhadarabot . És számunkra meglepő módon, csak férfiak viseltek őket. A 16. században divatos volt a a férfiak lábizmainak részeletesebb bemutatása, és erre mi sem nem voltmegfelelőbb, mint a szorosan illeszkedő harisnya. Ezen felül gyakorlati funkciójuk is volt, mert hideg napokon melegítettéka. lébat- a téli változatban szőrmel vagy bőrrel bélelték őket. Mivel selyemből, anyagból vagy bársonyból készültek, luxuscikkeknek tekintették őket, és az arisztokrácia státuszszimbólumává váltak.
A krónikák szerint 1547-ben a harisnyát VIII. Henrik királynak és VI. Edward is kapott ajándékba. Érdekes módon a férfi divat e területe is megjelenik a nők szekrényében. Állítólag I. Erzsébet királynőnek először egy fekete selyem harisnyája volt.
A francia forradalom idejére az urak ideiglenesen feladták a harisnya viselésének gondolatát. Ennek oka valószínűleg az volt, hogy a lázadás főként az arisztokrácia ellen irányult. És a selyem harisnya, amint azt már tudjuk, volt az arisztokrácia jelképe volt még ekkor.
Később a harisnya természetesen visszatér a mindennapokba.A 19. századig azonban a selyem harisnya megtalálható továbbra is csak az arisztokraták szekrényében volt megtalálható. Azonban az alacsony társadalomból származó urak is viseltek harisnyát, melyek egyszerűbb és durvább alapanyagokból készültek.
A harisnya végre a nőké lesz
Az I. világháború utáni időszakben, a nők végre megszabadulhattak a hosszú, bokig érő szoknnyáiktól. És ekkor jött el a harisnyák ideje is. A selyem harisnya kezdetben drága luxuscikknek számított, melyért ugyancsak sokat kellet áldozni egy átlagos anyagi helyzetben lévő embernek. A férjek, amétán nehezteltek a harisnyákra a magas áruk miatt, csaknem csődbe mentek feleségeik szeszélye miatt. Állítólag, a felháborodott férjek terjesztették el azt a pletykát, miszerint a selyem harisnya szőr fokozott növekedését okozza lábakon. A hölgyek azonban nem dőltek be ennek, és továbbra is odavoltak a selyem harisnyákért.
A nylon harisnya diadala
Az 1930-as évek óriási változásokat hoztak a harisnyák történetében is. 1935-ben az amerikai Du Pont kutatói nejlonból készítettek olyan szálat, amely sikeresen helyettesítette a drága selymet. Szintetikus szál, nagyon rugalmasnak és tartósnak bizonyult. A nejlon harisnya eladási premierjét 1940. május 15-én tartották - ez a nap a Nylon napjaként vonult be a történelembe. Minössze 4 nap alatt 4 millió pár harisnyát adtak el! Darabját 1,15 dollárért. A nylon harisnya sikere nemcsak az alacsonyabb árnak, hanem kényelemnek és megjelenésnek köszönhető. Nagyon vékonyak, tökéletesen illeszkednek a lábakhoz, ráadásul hátul volt az bizonyos varrás, ami a harisnya szexuális vonzerejét jelentette. Noha a varrás akkoriban még a gyártási technológiából fakadó körülmény volt, a nők és persze a férfiak is azonnal beleszerettek.
A nejlonszál tömeges elterjedése egybeesett a második világháború eseményeivel. Amikor az Egyesült Államok belépett a második világháborúba, az összes nejlonkészletet ejtőernyők előállítására használták fel. Kiderült, hogy a szintetikus szál ierre a célra is deális. Mivel a nejlon a hadiiparhoz került, nehézkessé vált a hölgyek számára a harisnyák beszerzése. A nők azonban nem akarták lemondani a harisnya illúziójáról. Így jött a gondolat, hogy fekete ceruzával vonalat fessenek a láb hátoldalára amely érzéki varráshoz hasonlított.
A mai harisnyák születése
A múlt század 50-es évei szintén nagyon fontosak a harisnya történetében. A huszadik század közepén volt divattá jött a mini szoknya, amelyek még jobban felfedte a lábakat. A hagyományos harisnyatartós harisnya ezután fontos eseményekre volt fenntartva, kiegészítve az elegáns stilizálást. Kényelmi szempontok miatt megjelent a harisnyanadrág is.
A modern anyagoknak és a gyártási technológiának köszönhetően a harisnya ezután már jó áron nyerte meg a nők szívét szerte a világon. Viselésük egyik fő elterjesztője a híres Twiggy volt. Leggyakrabban lapos balettcipővel vagy mokaszin cipőkkel lehetett őt különböző harisnyanadrágokban látni.
De nem ő volt az egyetlen csillag, aki szeretette a harisnyát. Marilyn Monroe is lelkesen viselte a klasszikus modelleket fekete színben, magas derékkal vagy varrással a hátulján. Pontosan tudta, hogy az ilyen harisnyanadrág optikailag meghosszabbítja a lábát, és ez még vonzóbbá tette. A neccharisnya elterjedése egy másik amerikai hírességnek köszönhető. Liza Minellinek hála ez az egyedülálló harisnyanadrág a tizenkilencedik századi show-táncosokkal és könnyű erkölcsökkel is társult.
A 90-es évek újabb technikai újításai
A 90-es években a rugalamas LYCRA® hozzáadásával a harisnyák minősége jelentősen javult. A harisnyaipar technológiai fejlődésének köszönhetően a boltok polcai kezdték el feltöltődni, kiváló minőségű mintás és színes harisnyákkal.
A harisnya hihetetlenül gazdag története azt mutatja, hogy milyen hosszú utat tett meg a jelenlegi formájaeléréséhez. Ennek a hosszú és viharos útnak azonabn még nincs vége. A modern technológia és a tervezők kreativitása azt sugallhatja, hogy a harisnya még többször is meglep majd minket.
forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Harisnya, gatta.pl