Ugye ismerős a rózsaszín szalag, melyet egyre gyakrabban látni, különösen október hónapban. Ez a hónap ugyanis a mellrák elleni küzdelem hónapja, amikor is számos megmozdulás és figyelem-felkeltő kampány szerveződik, a betegség felfedezése és leküzdése érdekében.

Magyarországon a mellrák statisztikák sajnos nem túl kedvezőek:

"Magyarországon évente körülbelül 5-6000 új emlőrákos beteget fedeznek fel, és nagyjából 2000 nő hal bele a betegségbe. Az emlőrák ezzel a magyar nők leggyakrabban előforduló daganata. Összehasonlításul: méhnyakrákban évente nagyjából 1100-an betegszenek meg és 4-500 nő hal meg emiatt.

Az emlőrák 50-65 év között a leggyakoribb, de ma már a fiatalabb nőket is egyre gyakrabban érinti. A magyar női népesség átlagos emlőrák-kockázata 8-10 százalék körül van, ami azt jelenti, hogy élete során minden 10-12. nőnél alakul ki a betegség.

forrás: daganatok.hu

A fenti halálozási adatok azért is megdöbbentőek, mert az időben felismert mellrák 80% -ban gyógyítható, tehát ez egy olyan betegség, ahol a szűrővizsgálat valóban életet menthet. Mégis hazánkban az érintet korú nők alig egynegyede jár szűrővizsgálatokra, talán azért mert egyszerűbb homokba dugni a fejünket és nem venni tudomást a veszélyekről.

Ezért is próbálja a mellrák ellenes mozgalom felhívni a figyelmet, hogy az önvizsgálat, a mammográfia a korai felismerés alapvető feltétele, és az életet jelentheti sokunk számára.

A mellrákhoz való hozzáállás kérdésében létezik másik véglet is. Amerikában „divattá” kezd válni, hogy a genetikailag veszélyeztetett nők eleve leoperáltatják a melleiket, hogy így kerüljék el a kockázatot. A közelmúltban például Angelina Joli is egy ilyen műtétre vállalkozott, nem kis hírverést keltve a médiába.

Az világszerte szokássá vált októberi megmozdulások nálunk leginkább a figyelem-felkető „séta”-ban mutatkoznak meg, melyet egyébként a legtöbb nagyváros is szervez.

A felvonulás a figyelem-felkeltésen kívűl, a bátorítást és a szolidaritást is szimbolizálja a betegséggel küzdő nőkkel.