A történet már az 1900-as évek közepétől kezdődik, amikor is nők végül a saját kategóriájukban, köztük az olimpián is versenyezhettek a sporteseményeken. Nagyjából innentől datálódik a női sportolás, és a női sport ruházat kialakulása is.

Elnézve a régi sportolókat, meg sem fordul a fejünkben, hogy milyen nehéz dolguk lehetett a mai sport ruházat nélkül, különösen megfelelő melltartó nélkül, pedig biztosan akadályozta őket a mellük. A nagyobb keblű nők például kizáródtak a sportból, mivel akkora hátrányt szenvedtek el melleik miatt, ami miatt lehetetlenné vált, hogy ugorjanak, vagy fussanak.

Aztán  az 1970-es években, főként Amerikában egyre népszerűbb lett a jogging, megteremtve az igényt egy olyan szerkezetre, ami  a helyén tartja a melleket és nem engedi fájdalmasan ugrálni őket futás közben a mellkason. 

A Jogbra a mai sportmelltartók "anyukája"Jogbra az első sportmelltartó

Lisa Lindahl,   1970-es évek közepén végzett a Vermont Egyetemen, ahol hobbiból kezdett futni. Rajongott a futásért,  de komoly kényelmetlenséget okoztak számára himbálózó mellei a futásközben. Így 1977 nyarán feljegyezte a futásra készített melltartó kritériumait. Részletes listát írt, a pántokról, a mellkosarakról, és mindarról amit ma hordhatóvá teszi a sportmelltartókat. Eg jelmeztervező segítségével alkotta meg az első modelleket, majd  férjével együtt együtt elindították a „Jogbra” -t, mely  a hátoldalon keresztezett pántokkal és a mellek alatt támasztó rugalmas szalaggal készült és mindösszesen kicsi, közepes és nagy méretben volt elérhető. Összességében azonban inkább a kisebb, de maximum C- méretű mellekre volt elég ez a fajta melltartó, úgyhogy szó sem volt még a mell méretek pontos követéséről. Azonban mivel nem volt más hasonló termék a piacon a Jogbra sikeres vállalkozásnak bizonyult. A mai sport topok többsége is ugyanezt a szabásmintát követi, csak az alapanyagok váltak fejlettebbé.



Az 1980-as években  Jane Fonda féle aerobic őrület újabb lökést adott a női sportruházatnak, különösen a tornadresszeknek és a különböző sport topoknak, de az ő stílusára nem volt jellemző a nagyobb mellméretek figyelembevétel.

Sportolás nagyobb mellekkel is

A mai sportmelltartókhoz már igazán hasonlító melltartókat egy sportolónő hívta életre. Az 1980-as évek közepén a nagyobb keblekkel meglldott röpladás Renelle Braatennek két melltartót kellett viselnie ahhoz, hogy melleit valahogy kordában tartsa.Testi nehézségei ellenére makacsul kitartott a sport mellett, de közben megfogalmazódott benne egy nagy keblekre készített sportmelltartó gondolata. 1988-ban  a maga tervezte híres elöl kapcsos sport melltartóját, amelyet kifejezetten nagy mellű nőknek terveztek. 1992-ben piacra került  Braaten Ennell nevű elölkapcsos sportmelltartója melltartója. Őt  követve  jelentek meg a nagy mellekre specializálódott fehérnemű gyártók mint például Anita, Panache, Freya vagy a Krisline.

enell sportmelltartó

A kényelmes és a melleket jól támasztó sportmelltartók való hozzáférés biztosan hozzájárult a nők körében a sportok elterjedéséhez, és a sport világában  a nagyobb sportteljesítmények eléréséhez. 

A mai sport melltartók elkészítéséhez a legmodernebb technológiát hívják segítségül.

Így a mellkosarak például több rétegű anyagból állnak melyek képesek átengedni a levegőt, miközben elveszítik az izzadságot és megtartják akár a súlyos melleket is.

A sportmelltartó ma már nem csak praktikus ruhadarab, de egyben divatcikk is, mely a divatbemutatókon és a  kifutókon ugyanúgy szerepel, mint az aktuális divat trendeket bemutató csipkés társai. Az utóbbi években a sport egyre népszerűbbé, trendivé válásával együtt a sportmelltartók iránti kereslet is folyamatosan növekszik, így több a nagyobb sportáruház, illetve sportmelltartó webáruház is változatos kínálatot mutat be.